Popularne interakcje klarytromycyny

Interakcje lekowe to zjawisko, w którym jeden oddziałuje na inny, co może wpływać na skuteczność, bezpieczeństwo i działanie obu środków. Skutki interakcji mogą być różne. Są interakcje zwiększające bądź zmniejszające siłę działania leku, są takie, które zwiększają intensywność występowania działań niepożądanych, istnieją interakcje potencjalnie zagrażające życiu, a nawet takie, które nie mają znaczenia klinicznego. Wiedza dotycząca potencjalnych interakcji jest niezbędna, aby zapewnić optymalny profil bezpieczeństwa farmakoterapii.

W jakie interakcje z lekami wchodzi klarytromycyna?

Klarytromycyna może wchodzić w interakcje z innymi lekami, co może mieć wpływ na skuteczność i bezpieczeństwo terapii. Przyjmowanie klarytromycyny razem z niektórymi lekami jest przeciwwskazane z powodu możliwości wystąpienia silnych interakcji lekowych.

  • Cyzapryd, pimozyd, astemizol i terfenadyna – Te leki są przeciwwskazane do stosowania jednocześnie z klarytromycyną ze względu na wzrost stężenia tych leków we krwi. Może to prowadzić do wydłużenia odstępu QT oraz zaburzeń rytmu serca, takich jak tachykardia komorowa, migotanie komór i torsade de pointes.

  • Ergotamina/dihydroergotamina – Równoczesne stosowanie klarytromycyny i leków zawierających ergotaminę lub dihydroergotaminę może prowadzić do toksyczności alkaloidów sporyszu, co objawia się skurczem naczyń i niedokrwieniem kończyn i tkanek, w tym ośrodkowego układu nerwowego. Z tego powodu, równoczesne stosowanie klarytromycyny i tych leków jest przeciwwskazane.

  • **Statyny **- Stosowanie klarytromycyny razem ze statynami jest przeciwwskazane, ponieważ może prowadzić do rozpadu mięśni (rabdomiolizy).

Wśród innych interakcji, w jakie wchodzi klarytromycyna wymienia się interakcje z flukonazolem, rytonawirem, ryfampicyną, fenytoiną, chinidyną, dizopyramidem, omeprazolem, sildenafilem, teofiliną, karbamazepiną, tolterodyną, triazolobenzodiazepinami (np. alprazolam) czy innymi lekami, metabolizowanymi przez CYP3A4.
Pełna lista interakcji znajduje się z Charakterystyce Produktu Lecznicznego zawierającego klarytromycynę.

W jakie interakcje z żywnością wchodzi klarytromycyna?

Klarytromycyna może być przyjmowana zarówno na czczo, jak i po posiłku.
Podczas terapii klarytromycyną nie należy pic soku grejpfrutowego, ponieważ stymuluje on metabolizm klarytromycyny, co zmniejsza stężenie leku w organizmie.

Czy można pić alkohol podczas terapii klarytromycyną?

Pomimo iż nie ma jednoznacznych wyników badań sugerujących interakcje klarytromycyny z alkoholem, to nie należy go spożywać podczas terapii tym lekiem.

Podsumowanie

Wiedza dotycząca potencjalnych interakcji ma bardzo istotne znaczenie dla skuteczności i bezpieczeństwa farmakoterapii. Dlatego bardzo istotne jest, aby poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych przez nas lekach, a także suplementach diety czy ziołach, tak aby mógł on racjonalnie ocenić ryzyko wystąpienia interakcji i skutecznie im przeciwdziałać.

Bibliografia

http//chpl.com.pl/data_files/2013-03-08_SmPC_Klabion_2012_11P.pdf
https//rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/3346/characteristic

Zobacz też:

Najnowsze poradniki: