Pytania i odpowiedzi


  • Czy klarytromycyna jest stosowana podczas leczenia COVID-19?

    Klarytromycyna, antybiotyk z grupy makrolidów, nie jest zalecana do leczenia COVID-19, który jest chorobą wirusową, a nie bakteryjną. Jednakże, zastosowanie klarytromycyny może być uzasadnione w przypadku zapalenia płuc związanego z nadkażeniem bakteryjnym u pacjentów z COVID-19.


  • Czy podczas terapii klarytromycyną można spożywać alkohol?

    Podczas terapii klarytromycyną, spożywanie alkoholu jest niewskazane.


  • Jak długo klarytromycyna utrzymuje się w organizmie?

    Klarytromycyna, stosowana w leczeniu zakażeń bakteryjnych, jest metabolizowana w wątrobie, a następnie usuwana z organizmu głównie przez nerki. Średni czas półtrwania klarytromycyny w organizmie wynosi od 3 do 4 godzin; w tym czasie połowa leku obecnego w ustroju zostaje usunięta. Jednak w przypadku osób cierpiących na niewydolność nerek ten czas może się wydłużyć.


  • Z czym nie łączyć klarytromycyny?

    Klarytromycyny nie należy łączyć z niektórymi lekami z powodu możliwości powstania niebezpiecznych interakcji. Do leków, których nie powinno się łączyć z klarytromycyną, należą m.in. cisapryd, pimozyd, ergotamina, dihydroergotamina, simwastatyna czy terfenadyna. Zawsze konsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem przyjmowania jakichkolwiek leków razem z klarytromycyną.


  • Czy klarytromycyna jest bezpieczna?

    Klarytromycyna jest ogólnie bezpieczna dla większości osób, ale może powodować pewne skutki uboczne, takie jak ból brzucha, nudności czy biegunka. Niektóre osoby mogą doświadczyć poważniejszych reakcji, w tym reakcji alergicznych.


  • Na co działa klarytromycyna?

    Klarytromycyna jest antybiotykiem makrolidowym. Działa przeciwbakteryjnie, tłumiąc rozwój bakterii poprzez hamowanie syntezy ich białek. Odbywa się to poprzez łączenie się klarytromycyny z podjednostką 50S rybosomów, biorących udział w procesie syntezy białka.


  • Czy można stosować klarytromycynę u dzieci?

    Tak, klarytromycyna może być stosowana u dzieci już od 6 miesiąca życia, ale dawkowanie musi być dokładnie dostosowane do masy ciała dziecka.


  • Czy można stosować klarytromycynę u osób starszych?

    Tak, klarytromycyna może być stosowana u osób starszych. Jednakże, ze względu na zmniejszenie funkcji nerek z wiekiem, dawkowanie leku może wymagać dostosowania.


  • Czy klarytromycyna uzależnia?

    Klarytromycyna, antybiotyk z grupy makrolidów, nie wywołuje uzależnienia. Nie ma ona istotnego wpływu na ośrodkowy układ nerwowy.


Zobacz też:

Najnowsze poradniki: